מלטה הינה למעשה שרשרת של שלושה איים בלב הים התיכון, כמאה קילומטר דרומית לסיציליה. במדינה הקטנה יחסית, שבה רק 400,000 תושבים, קיים ריכוז האתרים ההיסטוריים והאטרקציות התיירותיות מהגבוהים בעולם. בירת מלטה ולטה, הוכרזה לא מכבר ע"י אונסקו כאתר לשימור מורשת עולמית, בזכות שלל הבתים והמבנים שהשתמרו באופן מופלא מהמאה ה 16, והם אכן משווים לעיר מראה עתיק יומין וייחודי.

למלטה ניתן להגיע בטיסות (זוהי הדרך המקובלת מן הסתם) אך גם בהפלגה. זמן הטיסה מישראל למלטה הינו כשעתיים וחצי, שבסופן אתם צפויים לנחות בעיירה לוקה, הממוקמת במרחק 5 ק"מ מהבירה ולטה. ולטה נחשבת למעשה למרכז הבילויים, הקניות, והאטרקציות של מלטה. רוב בתי המלון במלטה ברמת 4 ו 5 כוכבים נמצאים בקרבת חוף הים, אך לחובבי מלונות ה"הכל כלול" יש לומר שהמלונות במלטה אינם מציעים שיטת אירוח זו.

אחד המלונות הידועים והמבוקשים במלטה ברמת 5 כוכבים הוא אינטרקונטיננטל. חדריו גדולים ומרווחים. יש לו חוף ים פרטי וגם מיקום מושלם, בקרבת כל מקומות הבילוי הנחשבים באזור.
אם אתם מתכננים לשכור רכב ואיתו לתור את מלטה, קחו בחשבון שהנהיגה במלטה היא בצד שמאל. יחד עם זאת, בנמל התעופה קיימת נציגויות לרוב חברות השכרת הרכבים המוכרות. כמובן שניתן לצאת מנמל התעופה אל העיר במונית ואפילו באוטובוס. צבען של המוניות החוקיות היחידות במלטה הוא לבן, ומחיר הנסיעה מנמל התעופה לעיר קבוע מראש.

במלטה מקובל להתנייד ע"י מערכת אוטובוסים חדישים. מחיר כרטיס נסיעה באוטובוס עומד על כ 10 ₪, אך ניתן לשלם מעט יותר על כרטיס שאיתו תוכלו לנסוע בכל הקווים למשך כל אותו היום.
האוכל המקומי במלטה מבוסס בעיקר על דגים ופירות ים, אך בשל הקרבה לסיציליה, ניכרות בהחלט השפעות קולינריות של המטבח האיטלקי. אחד המטעמים החביבים במלטה נקרא פאסטיצי. זהו מאפה בצק פריך, שיזכיר לנו מאוד בורקס, וממולא בתערובת גבינות ו/או ירקות.
במלטה בייחוד בעונה החמה מתקיימות לא פעם מסיבות תחת כיפת השמיים, ובאוויר הפתוח, וכן חובבי ההימורים, ישמחו וודאי לשמוע שבתי הקזינו נחשבים לחוקיים. משמחת במיוחד העובדה שרוב מקומות הבילוי במלטה אינם גובים דמי כניסה מהאורחים.